Illustration of Gold Medal

1 Gold medal

Illustration of a silver medal

3 Silver medals

Illustration of a bronze medal

3 Bronze medals

Illustration of Medal of Excellence

13 Medallions of excellence

Team UK excelled in

Gold

  • Beauty Therapy: Kaiya Swain (Sussex Downs College and Kaiya Rose Beauty)

Silver

  • Architectural Stonemasonry: Archie Stoke-Faiers (Weymouth College & www.archiefaiers.co.uk)
  • Car Painting: Daryl Head (Thatcham Automotive Academy and Nationwide Repair)
  • Visual Merchandising: Catherine Abbott (Windsor College and Topshop)

Bronze

  • Autobody Repair: Andrew Gault (Riverpark Training and Glenn Allen Accident Repairs)
  • Cabinet Making: Angus Bruce-Gardner (Waters & Acland and Silverlining)
  • Plumbing and Heating: Daniel Martins (EAS Mechanical and Briggs and Forrester)

Medallion

  • Restaurant Service, Elizabeth Forkuoh (Coleg Sir Gar and The Gleneagles Hotel)
  • Mechanical Engineering CAD: Betsy Crosbie (New College Lanarkshire)
  • Bricklaying: Josh Hunter (Hull College and Geo Houlton & Sons Ltd)
  • Painting and Decorating: Jordan Charters (Edinburgh College and George Charters)
  • Joinery: Conor Wilmott (West Suffolk College and Cambridge Conservatory Centre)
  • Jewellery: Alex Wood (The Goldsmiths’ Centre and N Goves Ltd)
  • Hairdressing: Bridie Thorne (Train with Pride and Pride Hairdressing and Barbershop)
  • Landscape Gardening: Adam Fergusson (CAFRE and Historic Royal Palaces, Hillsborough Castle) and Will Burberry (Merrist Wood College and Radial Landscape Construction)
  • Cooking: Ruth Hansom (Westminster Kingsway College and Hansom Lambert)
  • Mechatronics: Sam Hillier and Tom Revell (Toyota Manufacturing UK)
  • Welding: Josh Peek (Great Yarmouth College and L&G Engineering)
  • Aircraft Maintenance: Joseph Massey(Coleg Cambria and Airbus UK)
  • IT Network Admin (Cyber Security): Shane Carpenter (Nescot College and BAE Systems)

You may be interested in

Sign up to receive our latest updates to your email